event burgee venue burgee

Suntouched D-Zero National Championships 2016

Highcliffe SC

Overall

Sailed: 8, Discards: 2, To count: 6, Entries: 41, Scoring system: Appendix A
Rank SailNo HelmName Club R1 R2 R3 R4 R5 R6 R7 R8 Nett
1st 156 Ian Morgan Hill Head SC 1.0 1.0 (7.0) 2.0 1.0 (3.0) 3.0 1.0 9.0
2nd 105 Paul Scullion Restronguet SC 4.0 (5.0) 1.0 1.0 4.0 (7.0) 2.0 3.0 15.0
3rd 185 Gareth Henshall Shotwick lake SC 2.0 2.0 (12.0) (7.0) 5.0 5.0 4.0 2.0 20.0
4th 9 Iain Horlock Exe SC 3.0 6.0 (14.0) 6.0 3.0 (9.0) 1.0 4.0 23.0
5th 195 Rob Lennox Barnt Green SC 8.0 4.0 (18.0) 3.0 2.0 (12.0) 6.0 7.0 30.0
6th 136 Stuart Jones Datchet SC (19.0) (42.0 DNF) 2.0 4.0 6.0 1.0 9.0 9.0 31.0
7th 192 David Summerville Grafham Water SC 6.0 8.0 9.0 (14.0) (12.0) 4.0 7.0 5.0 39.0
8th 2 Steve Bolland Bristol Corinthian YC 7.0 3.0 (16.0) (33.0) 9.0 11.0 5.0 6.0 41.0
9th 3 John Aston Grafham Water SC 5.0 7.0 3.0 (34.0) 10.0 (18.0) 11.0 14.0 50.0
10th 184 Gordon Bennell Shotwick Lake SC 10.0 10.0 8.0 5.0 (11.0) 10.0 8.0 (18.0) 51.0
11th 186 Tim Weeden Emsworth Slipper SC (23.0) (42.0 DNF) 10.0 8.0 17.0 8.0 13.0 8.0 64.0
12th 119 Russ Hopkins Tewkesbury SC 12.0 (42.0 DNF) 4.0 15.0 8.0 (20.0) 14.0 13.0 66.0
13th 7 Dan Wigmore Grafham Water SC (42.0 DNF) (42.0 DNS) 6.0 19.0 23.0 2.0 12.0 11.0 73.0
14th 178 Tom Southwell Hill Head SC 9.0 9.0 15.0 10.0 16.0 16.0 (18.0) (23.0) 75.0
15th 179 Mike Corney Queen Mary SC 11.0 13.0 (24.0) 12.0 15.0 14.0 (19.0) 12.0 77.0
16th 71 Neil Washington Grafham Water SC 13.0 14.0 (23.0) 11.0 14.0 (17.0) 17.0 10.0 79.0
17th 143 Mike Pridham Isle of Man SC 16.0 (42.0 DNF) (22.0) 9.0 18.0 19.0 15.0 16.0 93.0
18th 139 Ed Dyer Royal Southern YC (33.0) (42.0 OCS) 27.0 16.0 7.0 21.0 10.0 17.0 98.0
19th 175 Dave Woods Rossendale Valley SC 14.0 12.0 (29.0) 23.0 (30.0) 6.0 25.0 19.0 99.0
20th 66 David Valentine Emsworth Slipper SC 21.0 19.0 5.0 17.0 (29.0) (24.0) 23.0 24.0 109.0
21st 104 Richard Argall Restronguet SC 35.0 11.0 13.0 25.0 13.0 26.0 (42.0 DNF) (42.0 DNS) 123.0
22nd 188 Paul Jefferies Hunts SC 24.0 (42.0 DNF) 20.0 21.0 19.0 13.0 27.0 (42.0 DNS) 124.0
23rd 208 James Edmund Queen Mary SC 25.0 16.0 19.0 22.0 (26.0) (28.0) 22.0 25.0 129.0
24th 172 Ben Stevens Grafham Water SC (30.0) 22.0 11.0 (32.0) 21.0 25.0 28.0 27.0 134.0
25th 42 Jon Cowper Hunts SC 22.0 (42.0 DNF) (34.0) 30.0 28.0 15.0 26.0 15.0 136.0
26th 141 David Bartlett Starcross SC 15.0 15.0 25.0 (42.0 DNC) 20.0 31.0 32.0 (42.0 DNS) 138.0
27th 174 Graham Cooper South Cerney SC (42.0 DNF) 20.0 28.0 13.0 (32.0) 29.0 24.0 28.0 142.0
28th 110 Toby Peacock Chew Valley SC 17.0 (42.0 DNF) 32.0 18.0 (37.0) 36.0 20.0 20.0 143.0
29th 181 Gordon Stewart North Herts & East Beds SC 20.0 21.0 30.0 20.0 22.0 (32.0) 30.0 (42.0 DNS) 143.0
30th 114 Simon Hindley Restronguet SC (42.0 DNF) (42.0 DNS) 33.0 24.0 27.0 23.0 16.0 21.0 144.0
31st 191 Nigel Austin Cransley SC 18.0 17.0 (37.0) 27.0 31.0 (33.0) 29.0 26.0 148.0
32nd 202 Jeremy Cooper Shotwick Lake SC 27.0 23.0 17.0 (36.0) (36.0) 22.0 31.0 29.0 149.0
33rd 124 Paul Murphy Grafham Water SC (42.0 DNF) (42.0 DNF) 26.0 31.0 24.0 27.0 21.0 22.0 151.0
34th 190 Robert Campbell Cransley SC 34.0 24.0 21.0 26.0 (35.0) (35.0) 33.0 30.0 168.0
35th 170 Seb Prowse Queen Mary SC 26.0 18.0 (36.0) 28.0 33.0 34.0 (35.0) 32.0 171.0
36th 182 Mick Green Rossendale Valley SC 31.0 25.0 35.0 (37.0) (38.0) 30.0 34.0 31.0 186.0
37th 121 Scott Derham Emsworth Slipper SC 29.0 (42.0 DNF) 38.5 29.0 34.0 (42.0 RET) 42.0 DNS 42.0 DNS 214.5
38th 193 Kevin Moll Hunts SC 32.0 (42.0 DNF) 40.0 35.0 25.0 (42.0 DNS) 42.0 DNS 42.0 DNS 216.0
39th 177 Alistair Hill Grafham Water SC 28.0 (42.0 DNF) 31.0 38.0 39.0 (42.0 DNS) 42.0 DNS 42.0 DNS 220.0
40th 194 Stewart Holford Cransley SC (42.0 DNF) (42.0 DNS) 38.5 39.0 40.0 37.0 42.0 DNS 42.0 DNS 238.5
41st 53 Rodney Cobb Bosham SC 42.0 DNE 42.0 DNE 42.0 DNE 41.0 DNE 42.0 DNE 42.0 DNE 42.0 DNE 42.0 DNE 335.0



Sailwave Scoring Software 2.16.7
www.sailwave.com